L'Iris de Fath

Jacques Fath Jacques Fath

L'Iris de Fath

Nowy produkt

L'Iris de Fath Rozszerz

Jacques Fath L'Iris de Fath (30 mL)

W 1947 roku powstały perfumy Iris Gris - jedna z najwspanialszych, jeśli nie największa z kreacji perfumeryjnych w historii świata. Vincent Roubert stworzył dzieło niezwykłe korzystając...

Więcej szczegółów

6 450,00 zł

brutto

Jacques Fath L'Iris de Fath (30 mL)

W 1947 roku powstały perfumy Iris Gris - jedna z najwspanialszych, jeśli nie największa z kreacji perfumeryjnych w historii świata. Vincent Roubert stworzył dzieło niezwykłe korzystając w pełni ze swojej wiedzy i talentu. W sposób idealny zrównoważył dwie nuty: irysa i brzoskwinię. W składzie Iris Gris zawarł absolut irysa w niespotykanym nigdzie indziej stężeniu, a dodatkowo oczyścił go do całkowitej szlachetności.

Iris Gris był obecny na rynku tylko przez 7 lat. Został wycofany z produkcji zaraz po śmierci Jacquesa Fatha. Później wielokrotnie próbowano go kopiować i naśladować, lecz rezultaty były ledwie marne.

Wskrzeszenie dziedzictwa...

Nie do pomyślenia było, aby to dziedzictwo pozostało więźniem okowów przeszłości. Ponad pół wieku później Rania Naim, dyrektor kreatywna Parfums Jacques Fath, ogłosiła wśród perfumiarzy międzynarodowy konkurs na odtworzenie tej wyjątkowej kompozycji. Korzystała przy tym z pomocny Osmoteque (największego światowego archiwum zapachów, którym kieruje Patricia de Nicolai) oraz najwybitniejszych ekspertów i perfumiarzy (m. in. Luca Turin, Jean-Claude Ellena). 

Międzynarodowe jury oceniało każdą z kompozycji w ciemno, aby znaczenie miał tylko i wyłącznie zapach. Tym sposobem wytypowano zwycięzcę. Okazał się nim Patrice Revillard pracujący w laboratorium Maelstrom.

Droga do odtworzenia tego geniuszu była jednak długa. To godziny spędzone na wąchaniu perfum irysowych z tamtych lat i ich analizy. To niekończąca się praca przy organach perfumiarskich i wertowanie danych receptur. Wszystko po to, aby po raz kolejny móc poczuć zapach tego arcydzieła łączącego najszlachetniejsze składniki w perfekcyjnych proporcjach.

Główne elementy użyte w pierwotnym Iris Gris zostały zachowane w L'Iris de Fath. Jednocześnie perfumiarz obrał inne ścieżki, aby wywołać te same emocje i ten sam zachwyt w XXI wieku. 

Jak pachnie L'Iris de Fath

Kompozycję otwiera świetlisty akord złożony z neroli i olejku petit grain. Następnie poczujemy puszystą nutę brzoskwini, nieco iskrzącą i smakowitą. Dopełniają one irysowe serce, które interpretuje całą złożoność tej ingrediencji. Niesie potężną radość i pozytywne emocje. Jaśmin, róża i fiołek dopełniają jego perfekcyjną grę, a goździk wnosi korzenny akcent. W bazie L'Iris de Fath poczujemy drewno sandałowe, mech dębowy i wetiwer. Te trzy składniki nadają kompozycji tajemniczości i niosą pewną dozę mroku.

Perfumy L'Iris de Fath prezentowane są kofrecie pokrytym szarą skórą. Ich pojemność to 30 mL.

Nuty: neroli, petit grain, bergamota, brzoskwinia, irys, jaśmin, róża, fiołek, goździk, mech dębowy, drewno sandałowe, wetiwer, piżmo

Twórca: Patrice Revillard

Brak przewoźników dla tego produktu.

Jacques Fath


Perfumy Jacques FathPewnego wrześniowego dnia 1912 roku, w małej miejscowości nieopodal Paryża rodzi się chłopiec. Gwiazdy dają mu krótkie, ale niezwykłe życie.


Jacques Fath wyrasta na jednego z trzech mistrzów francuskiego haute couture (obok Pierre'a Balmaina i Christiana Diora) lat powojennych.


Jacques Fath


Początki nie są dla niego łatwe. Przez lata ojczym surowo karze chłopca, który zbyt wiele czasu poświęcał rysunkom, modzie i sztuce. Krawiectwa uczy się zatem w tajemnicy przy wsparciu matki.


W 1937 roku otwiera swój pierwszy butik przy La Rue de la Boitie i prezentuje pierwszą kolekcję. Osiąga sukces, choć nie spektakularny. Przełom przychodzi w 1939. Podczas wyścigów konnych Grande Nuit de Longchamp jego żona - Genvieve - wywołuje wśród paryskich elit sensację za sprawą swojej niesamowitej sukni. To sprawia, że kolekcje Fatha stają się marzeniem francuskich kobiet. Lucien Francois, jeden z najważniejszych krytyków mody tamtego okresu, mówi wprost: "Jacques tworzy jak natchniony. Ma wizję. Nikt nie odbierze mu sukcesu."


Jacques Fath Bel Ambre


Po II Wojnie Światowej staje się głównym rywalem Diora. Zatrudnia perfumiarza - Vincenta Rouberta. Zostaje też mistrzem i nauczycielem wielkich sław następnego pokolenia: Huberta de Givenchy, Guy'a Laroche i Valetino Garavaniego.


Wiele lat później ten pierwszy pisze w swoim pamiętniku: „Było to latem 1947 roku. W środku pracy Jacques jak zwykle postanowił pójść na basen. Poprosił mnie i Valentino, abyśmy do niego dołączyli i wzięli butelkę szampana. Przy wejściu opiekun basenu, który znał Fatha, zapytał wskazując na nas, czy jesteśmy z nim: „Czy oni pracują dla ciebie, monsieur Jacques”, a Jacques odpowiedział: "Och tak. Zapamiętaj ich dobrze, bo pewnego dnia będą bardzo znani i również będziesz do nich mówił monsieur".


Jacques Fath perfumy współczesne


Jacques Fath i perfumy


Pierwszy zapach marki to Chasuble, opisywany jako drzewno-ambrowy i ciepły. Premiera perfum odbyła się w Paryżu w 1945 roku. Dwa lata po nich nadchodzi czas na lekkie Green Water, które z miejsca staje się klasykiem świeżości oraz wykwintne Iris Gris - najdroższe perfumy tamtego czasu.


Później pojawia się szyprowa Canasta, a w 1953 roku najbardziej znane z zapachowych dzieł - Fath de Fath. Odświeżone w nowej formule w 1993 roku.


W 2015 roku debiutuje linia Fath Essential's, która ma łączyć wyrafinowaną elegancję oraz zmysłową tajemniczość. Seria ta dostępna jest w trzech pojemnościach: 15, 50 i 100 mL. Każdy z zapachów występuje w wersji czystych perfum. Cecile Zarokian i Luca Maffei zostali zaproszeni przez markę do kreacji wszystkich współczesnych kompozycji (oprócz L'Iris de Fath).