Ulica Piotrkowska

ulica PiotrkowskaNajdłuższa w Europie (4,2 km) i jedna z najdroższych ulic handlowych w Polsce. Od wielu lat objęta jest corocznym raportem amerykańskiej firmy Cushman & Wakefield "Main Streets Across The World", który gromadzi około 500 najbardziej ekskluzywnych lokalizacji handlowych na Ziemi.

Początki ulicy Piotrkowskiej sięgają XIX wieku, kiedy Rejmund Rembieliński wyznaczył nowy trakt, który miał służyć do lokacji warsztatów tkackich i być główną osią miasta Łódź. Od tamtej chwili Piotrkowska szybko urosła do rangi jednej z najbardziej rozpoznawalnych ulic całego Królestwa Polskiego i Imperium Rosyjskiego. Status ten utrzymała również w niepodległej Polsce, w XX wieku.

W latach 90. XX wieku jako jedyna w historii Polski prześcignęła warszawski Nowy Świat stając się na krótko najdroższą ulicą handlową w naszym kraju.

W latach 2012-2015 Piotrkowska została poddana została gruntownej przebudowie i modernizacji, która przywróciła jej dawny blask i znaczenie.

Od 17 lutego 2015 roku ma status Pomnika Historii. Dostają go obiekty o szczególnej wartości historycznej, naukowej i artystycznej, które mają duże znaczenie dla dziedzictwa kulturalnego Polski. Tytuł ten przyznaje Prezydent Polski.

Dodatkowo, w grudniu 2015 ulica została ogłoszona Parkiem Kulturowym, czyli strefą pozostającą pod ścisłą kontrolą konserwatora zabytków dotyczącą m. in. reklam, działalności handlowo-usługowej i zagospodarowania.

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania