Kamienica Gottlieba Beera

Kamienica Gottlieba Beera, Piotrkowska 243To najstarsza kamienica w Łodzi. Powstała w roku 1835 roku, kiedy Gottlieb Beer otrzymał pożyczkę na budowę przy Piotrkowskiej. Ulica ta wówczas zabudowana była typowymi parterowymi domami połączonymi z warsztatami tkackimi, a lokacja innych obiektów była tu zakazana. W wyniku samowoli tkacza powstał jednak pierwszy piętrowy dom w Łodzi z bogatymi klasycystycznymi detalami.

W 1850 roku do kamienicy wprowadziła się rządowa szkoła ewangelicko-katolicka. W tym czasie fasada budynku została odrestaurowana i wprowadzono do niej elementy stylu neorenesansowego. Samą kamienicą rozbudowano o dwie oficyny i specjalną część na podwórzu z aulą

W roku 1910 do kamienicy zawitało Łódzkie Męskie Towarzystwo Śpiewacze, które było centralnym punktem życia kulturalnego i towarzyskiego dla łódzkich Niemców. Po II Wojnie Światowej w budynku działał Teatr Muzyczny Lutnia - protoplasta łódzkiej operetki. Konotacji muzycznych dopełniają lata 90., kiedy mieściła się tutaj Filharmonia Łódzka.

W trzecim tysiącleciu kamienica Gottlieba Beera podupadła, a dzieła zniszczenia dopełnił pożar, który strawił znaczną część zabudowań.

Dzięki programowi rewitalizacji - MIA100 Kamienic - budynek został jednak odrestaurowany i część frontowa odzyskała już dawny blask. To właśnie tutaj mieści się perfumeria Impressium.

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania